11 listopada 2024

Wspólne Sprawy - spotkanie lokalne w Cieszynie

11 listopada 2024 roku w ramach ogólnopolskiego projektu „Wspólne Sprawy”, mającego na celu stworzenie innowacyjnego sposobu spędzania Święta Niepodległości poprzez integrację lokalnej społeczności, przeprowadziliśmy spotkanie w Cieszynie. Wydarzenie odbyło się 

w formule World Café, która umożliwiła swobodną wymianę doświadczeń i poglądów. 

W trakcie trzech godzin rozmawialiśmy o kluczowych problemach oraz wyzwaniach, z jakimi spotykają się mieszkańcy. Dyskusje poszczególnych grup wspierane były przez ekspertów: Aleksandrę Trybuś-Cieślar, Annę Jach-Falkiewicz, Jakuba Skałkę oraz Michaela Morys-Twarowskiego. 

Tematy poruszone podczas rozmów dotyczyły wielu istotnych kwestii. W każdym z jedenastu miast, w których odbywały się spotkania, uczestnicy zastanawiali się nad pytaniem: Czy istnieją dwie Polski? Ważną rolę pełniły też tematy lokalne, tutaj związane z funkcjonowaniem Cieszyna: kulturą cieszyńską, zagadnieniami ekologicznymi, a także zwiększeniem atrakcyjności miasta dla młodych osób. 

Mieszkańcy dzielili się swoimi pomysłami, które zwracały uwagę na wagę wprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych oraz kampanii edukacyjnych w celu wspierania działań na rzecz ochrony środowiska. Podkreślano również potrzebę szerzenia wiedzy 

o tradycjach, zwyczajach i gwarze cieszyńskiej wśród młodzieży. Uczestnicy wspominali też 

o konieczności zwiększenia konkurencyjności Cieszyna dla nowych firm oraz przedsiębiorstw. 

W świetlicy Krytyki Politycznej spotkało się trzydzieści osób w wieku od 21 do 90 lat. Wydarzenie było niecodzienną okazją do rozmowy na tematy wspólne, przestrzenią do wymiany myśli, a także propagowania idei dialogu obywatelskiego. Spotkanie miało na celu inspirowanie społeczności do działania na rzecz lepszej przyszłości. Patronat honorowy nad projektem objęło Narodowe Centrum Nauki.

KONTAKT

 

Aleja 29 Listopada 130/312

31-406 Kraków

NIP: 9452299479

REGON: 529759267

KRS: 0001129676

Rachunek dla wpłat: Santander 42 1090 1665 0000 0001 5991 6665

e-mail: forumdialoguobywatelskiego@gmail.com

ODWIEDŹ NAS NA: